Úvod » Ostrov Karpathos


        

Ostrov Karpathos

Poklidný ostrov se staletou historií

 

Řecko - Karpathos

Karapathos mapa

Ostrov Karpathos je poklidný řecký ostrov, který se nachází na samotném jihu souostroví Dodekanés, poblíž ostrova Kréta. Rozlohou nevelký Karpathos - 301 km2 -je druhým největším ostrovem souostroví. Ostrov je dlouhý přibližně 49 km a žije zde přes šest a půl tisíce stálých obyvatel. Karpathos se nijak výrazně neodlišuje od ostatního řeckého území svým typickým suchým středozemním podnebím. Typické jsou mírné zimy s dostatkem dešťů a horká léta. Blízkost Afriky rovněž příznivě ovlivňuje teplotu moře. To bývá příjemně vyhřáté od června až hluboko do listopadu.

Flora a fauna na ostrově Karpathos je stejně jako na dalších řeckých ostrovech zajímavá svými vzácnými druhy divokých květin, nádherně vonícími bylinami a kopci s řeckými keři a olivovníky.

Ostrov Karpathos má staletou historii, počínající cca 3000 let př. n. I., avšak byly zde nalezeny zbytky předmětů, jež se používaly již v době kamenné. Kolem roku 1600 př. n. I. přišli na ostrov obyvatelé z Kréty. S nimi se na Karpathos dostala minojská kultura. Během dórské-ho osídlení Karpathos vzkvétá a stává se významným obchodním centrem se čtyřmi velkými osadami: Poseidon (na území dnešní Pigadie), Arkesseia, Vrykous a Nissyros na ostrově Saria. Z této doby se zachovalo několik slov, které dnešní obyvatelé ostrova stále používají. Od 16. do 19. století byl Karpathos obsazen Turky. Na počátku 19. století se podařilo obyvatelům Karpathosu vymanit z jejich nadvlády a byli připojeni k novému řeckému státu. To trvalo do r. 1912, kdy kontrolu nad ostrovem převzala italská vláda. Dne Zbřezna 1948 byl Karpathos s konečnou platností připojen k Řecku.

Ostrov Karpathos je ostrov nedotčený masovou turistikou a je tedy ideálním místem pro odpočinek. Je to ostrov plný tradic a starých zvyků, mezi které patří oblékání do místních krojů, folklorní hudba a zpěv či středověká řemesla. Karpathos je silně spjatý s řeckými tradicemi.

Ostrov je plný kontrastů. Na jedné straně jsou příkré ostré skály, útesy čnějící z mořské hladiny. Na druhé straně je ostrov zelený a úrodný. Severní část je poměrně hornatá s převážně holými skalami, všechny vesničky jsou postavené na kopcích jako strážnice své země nazývané „Pano Choria". Usedlosti v jižní části, která je prorostlá a úrodná, se na-zývají„Kato Choria". Nejjižnějším místem ostrova je mys Kastelo, severní hranicí je ostrůvek Sahá. Obě oblasti odděluje pohoříš nejvyšší horou Káli Limmi vysokou 1214 m.

Mezi nejznámější produkty na Karpathosu patří velmi kvalitní víno, olivový olej, sýr, med, pomeranče a citróny.

Karpathos

Jedinečnou ozdobou Karpathosu jsou jeho pláže. Na pobřeží se nachází velké množství pláží různého typu - od písčitých až po oblázkové. Achata - oblázková pláž na východním pobřeží s tavernou mezi skalami. Kyria Panagia-nacházíse na ni kostelík s červenou kopulí. Apella - pláž na východním pobřežísjemným pískem. Na pláži je i kostel Agios Lukas. Za shlédnutí stojí také opuštěné pláže na jihu ostrova, kde najdete soukromí a budou jen pro vás. Na některých plážích si můžete pronajmout lehátka a slunečník.

Hlavní město ostrova - Karpathos - nebo-li Pigadia, což v řečtině znamená „studna", se nachází v jihovýchodní části ostrova, v zátoce Vrondi, kde žije kolem 1700 obyvatel.

Karpathos

Karpathos (Pigadie) je stále se rozrůstající centrum obchodu a ostrovní kultury. Je to příjemné městečko, kde na jeho okraji začíná dlouhá písečná pláž, podél které je vystavěna turistická část městečka s vlastními tavernami, bary a obchůdky. Centrum města tvoří pěší zóna, na které se nachází další restaurace a obchody. V městečku jsou roztroušeny starobylé objekty - chrámy, baziliky (např. Agia Fotini), archeologická muzea a jiné.

Vyhlášeným místem, díky svým plážím, které jsou považovány za jedny z nejlepších na ostrově, s bílým pískem i oblázkové, je místo Lef-kos. Lefkos se nachází asi 33 km severo-západně od hlavního města. Malebnost okolí je dotvářena malými domky, borovicovými stromy a liliemi, které kvetou během celého jara a léta. Je zde vidět hezký západ slunce.

Lefkos je ideálním místem pro odpočinek a rodinnou dovolenou. Je také ideálním výchozím bodem pro výlety do okolí.

Nedaleko ve vnitrozemí se nacházejí ruiny antických cisteren na vodu. Horské vesničky, zářící svou bělostí v horách Mount Lastos, vystavěné v nadmořské výšce 300 - 500 m, lákají všechny, kteří si chtějí zpestřit pobyt pěší turistikou a poznáním života místních obyvatel.

Karapathos Penzion AnnaPenzion AKTI

leží přímo na pláži cca 1,5 km od centra Pigadie (hlavní město). Studia pro 2-4 osoby jsou vybavena kuchyňským koutem, soc. zařízením, balkonem, wi–fi připojením zdarma, TV, klimatizací v ceně zájezdu a trezorem za poplatek. Z většiny studií je výhled na moře.

 

 

Karapathos Penzion Akti

Penzion ANNA

leží cca 350m od pláže. Studia pro 2-3 osoby jsou vybavena kuchyňským koutem, soc. zařízením, balkonem/terasou. Jen některá studia jsou vybavena klimatizací za poplatek, a proto je její využívání během pobytu nutné nahlásit a uhradit již při zakoupení zájezdu. Ze všech studií je výhled na moře.

 

 

 

Ceník zájezdů na rok 2014

 Karapathos ceník

Pro podrobnější informace o dopravě, taxách, poplatcích apod, prosím kontaktujte naší cestovní kancelář Ádr-tour.